Område Resultater

Resultater 2022 - Område konkurrencer

Gelsbro - Afholdt af Tønder

Søndag  d. 10. april blev der afholdt den traditionsrige konkurrence - Gelsbro
Resultater ses herunder

Placering

Hundefører

Hund

Øv 1

Øv 2

Øv 3

Fradrag

Point

1

Connie Birk
Tønder

Møller's Natan

16/2

0/0

17/16

33/18

61

2

Lars Overgaard
Sønderborg

Egon's Yari 

28/2

10/20

11/4

49/26

42 1/3

3

Peter Caspersen
Aabenraa

Hesselballe Frej

21/3

10/20

17/16

48/39

39

4

Peter Mølgaard 

Haderselv

ChaDe's Falcon 

34/2

10/20

18/16

52/38

35 1/3

5

Gudrun Holdt 
Aabenraa

Egon's Rinna

21/2

10/20

32/18

63/40

23 2/3

Billeder fra dagen

Indsendt af Benny Lund (Aabenraa) 

Resultater 2021 - Område konkurrencer

Sydjysk mesterskab - Unghunde

Lørdag d. 2. oktober blev der afhold Sydjysk mesterskab i Sønderborg for unghunde.
Resultater ses herunder

Placering

Hundefører

Hund

Øv 1

Øv 2

Øv 3

Øv 4

Øv 5

Øv 6

Øv 7

Øv 8

Øv 9

Øv 10

Øv 11

Fradrag

Point

1

Diana Rasmussen
Aabenraa

vom Wolfsmoor Enya

1,2

0,0

0,5

0,0

0,2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,0

2,9

177,1

2

Ann Niemann
Horsens

Gen-Chi Peppi

0,4

0,6

0,5

0,0

0,0

0,3

0,0

0,5

0,0

0,0

2,5

4,8

175,2

3

Flemming Rasmussen
Aabenraa

vom Wolfsmoor Hollie

0,6

1,2

0,3

0,0

0,2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3,0

5,3

174,7

4

Anne Marie Kæstel

Sønderborg

Team Englund´s Hailey

1,5

3,0

0,0

0,0

0,2

0,0

0,0

0,0

5,0

0,0

2,0

11,7

168,3

5

Anja Mortensen 
Sønderborg

FurAndPaws Glamorous Geronimo

1,0

2,0

0,0

0,3

1,2

0,2

0,0

0,0

0,0

0,0

8,5

13,2

166,8

6

Jørgen Rasmussen
Aabenraa

Vindelsbos Quantas

0,2

2,0

0,2

0,0

9,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

6,0

17,4

162,6

7

Frede Dominicussen
Sønderborg

Team Aixa Igor

2,0

0,8

0,0

0,3

9,2

1,0

0,0

0,0

5,0

0,5

5,5

24,3

155,7

Resultater 2020 - Område konkurrencer

Sydjysk Natkonkurrence

Sydjysk Natkonkurrence blev afholdt d. 22. februar 2020 i Horsens.


Vinderne af konkurrencen blev Gudrun Holt & Connie M Birk fra Tønder med 518 point.


2. pladsen gik til Bent Nydahl & Jørgen Rasmussen fra Aabenraa med 438 point.


3. pladsen tog Jacob Platz og Svend Rohde fra Vejle med 260 point.

Det var i alt muligt at samle 720 point.


Tak til dommere figuranter og køkken. 


Tak til tilrettelæggerne:

Jane Bjørnskov Nielsen

Brian Nielsen

Kasper Andersen

Brian Bjørnskov

Martin Blaabjerg

Tillykke og flot kæmpet alle hold

Sydjysk mesterskab - Unghunde

Lørdag d. 3. oktober blev der afhold Sydjysk mesterskab i Aabenraa for unghunde.
Resultater ses herunder

Sydjysk mesterskab - Patrulje

Lørdag d. 24. oktober blev der afhold Sydjysk mesterskab i Vejle for Patrulje klassen.
Resultater ses herunder